Gradivo
1. VRSTA GRADIVA:
Monografska publikacija
Monografska publikacija je publikacija, ki izide v enem ali več zvezkih oziroma z vnaprej določenim številom fizično ločenih zvezkov. Glede na vrsto vsebine delimo monografske publikacije na leposlovne publikacije (npr. roman, drama, pravljica, poezija, antologija, potopis ...) in strokovne publikacije (strokovne knjige, učbeniki, slovarji, priročniki, enciklopedije, leksikoni, bibliografije in podobno ...).
Serijske publikacije
Serijska publikacija je publikacija v tiskani ali drugačni obliki, ki izhaja v zaporednih zvezkih, običajno s številčnimi ali časovnimi oznakami in se nadaljuje brez predvidenega konca. K serijskim publikacijam štejemo periodične publikacije, časnike, letne publikacije (poročila, letopise, imenike), časopise, spomenice in podobno.
Neknjižno gradivo
Širok spekter gradiv, ki niso v knjižni (tj. tiskani) obliki imenujemo s skupno besedo neknjižno gradivo.
Tovrstna gradiva so lahko na različnih medijih:
- gramofonska plošča,
- zvočna kaseta,
- videokaseta,
- CD,
- DVD itd.
Prav tako je tudi vrsta zapisa zelo različna (zvočni posnetek, videoposnetek, računalniški zapis in podobno).
2. ISKANJE GRADIVA
Za iskanje knjižničnega gradiva uporabljamo programsko opremo COBISS+. V okviru tega sistema vodi svoje računalniške kataloge o knjižničnem gradivu preko 300 slovenskih knjižnic, med njimi tudi Knjižnica Črnomelj. V sklopu COBISS-a lahko iščete v:
- - katalogu naše knjižnice,
- - katalogu katerekoli druge knjižnice, vključene v sistem COBISS+,
- - skupnem katalogu COBIB.SI, kjer so združeni bibliografski podatki knjižnih fondov vseh vključenih knjižnic.
Iskanje bibliografskih podatkov v COBISS-u je izredno učinkovito, saj na enem mestu dobite celovito informacijo, katero knjižnično gradivo hranijo posamezne knjižnice in v kateri knjižnici je iskano gradivo prosto za izposojo.
Če vam iskanje po COBISS-u dela težave ali pa bi se radi naučili še več, se lahko vključite v brezplačno spletno učenje, kjer boste pridobili obsežnejše znanje o tehnikah iskanja, rezervacijah, naročilih, podaljšanju gradiva ter vpogledu v seznam izposojenega gradiva preko spletnega okolja Moja knjižnica. Tečaj izvaja Institut informacijskih znanosti iz Maribora.
3. IZPOSOJA GRADIVA
Rok izposoje za gradivo v knjižnici
Vrsta gradiva |
Čas izposoje |
Možnost podaljšanja |
Knjige |
21 dni |
14 dni |
Časopisi |
14 dni |
7 dni |
Neknjižno gradivo (dvd, cdr, vk) |
5 dni |
2 dni |
Gradivo, ki si ga ni možno izposoditi na dom (REFERENČNO GRADIVO=RG) je vsem članom knjižnice na razpolago za uporabo v knjižnični čitalnici.
Z internetnim brskalnikom (IE Explorer, Mozilla Firefox...) pojdite na naslov http://www.cobiss.si.
S klikom na logotip COBISS pridete na stran Virtualne knjižnice Slovenije, kjer lahko v seznamih poiščete knjižnico, katere član ste, še preprosteje pa je, če izberete gumb Moja knjižnica v vrstici na vrhu strani.
Na vstopni strani Moje knjižnice izberete v seznamu Knjižnico Črnomelj in vtipkate številko vaše članske izkaznice ter geslo.
Po uspešni prijavi v Mojo knjižnico lahko z izbiro možnosti Izposoja in rezervacije pridete do seznama vsega gradiva, ki ga imate izposojenega v naših enotah.
Na seznamu lahko vidite, katero gradivo imate izposojeno in kdaj mu poteče rok izposoje.
Po zaključku dela v sistemu COBISS+ obvezno kliknite gumb Odjava, da preprečite morebitne zlorabe.
4. MEDKNJIŽNIČNA IZPOSOJA
Če gradiva, ki ga želite, pri nas ni na voljo, lahko uporabite tudi možnost medknjižnične izposoje, s pomočjo katere vam željeno gradivo naročimo iz druge knjižnice v Sloveniji.
CENIK MEDKNJIŽNIČNE IZPOSOJE
Strokovno gradivo iz Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto ter območnih knjižnic vam nudimo brezplačno.
Medknjižnična izposoja iz ostalih knjižnic je (za kos) 7,00 €.
5. PODALJŠEVANJE GRADIVA
Gradivo v Knjižnici Črnomelj je možno podaljševati:
- - osebno v knjižnici
- - po telefonu
- - po spletu (preko storitve Moja knjižnica)
Prek sistema COBISS+ lahko kadarkoli in od kjerkoli pregledujete in podaljšujete svoje izposojeno gradivo. Za uporabniško ime uporabite številko članske izkaznice. Če gesla za COBISS+ nimate oz. ste ga pozabili, ga pridobite na evidenci izposoje pri naslednjem obisku knjižnice.
Prek spleta se ne da podaljšati gradiva, ki mu je že potekel rok izposoje ali je že rezervirano.